Dziś co piąty senior w Polsce dostaje co miesiąc średnio od 1800 do 2200 zł emerytury – tak wynika z danych ZUS po marcowej waloryzacji w 2021 roku. Żeby mieć więcej, trzeba samodzielnie odkładać pieniądze. Jednak trzy czwarte Polaków biorących udział w badaniu Nationale-Nederlanden dotyczącym oszczędzania i inwestowania deklaruje, że ciężko im wygospodarować sumy, które mogłoby być dla nich realnym wsparciem w kolejnych latach. Światowy Dzień Oszczędzania, który wypada 31 października, to dobra okazja, żeby zastanowić się, ile pieniędzy faktycznie będziemy mieć na emeryturze i jak uzbierać ich więcej. Rozwiązaniem może być systematyczne oszczędzanie w IKE (Indywidualne Konto Emerytalne), IKZE (Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego) i PPK (Pracownicze Plany Kapitałowe).
Niewielkie oszczędności na czarną godzinę
Starość może być spokojna
Badanie postaw Polaków wobec oszczędzania i inwestowania zostało zrealizowane na zlecenie Nationale-Nederlanden przez agencję smartscope w dniach 21-25 października 2020 roku. W ramach badania ilościowego przeprowadzono wywiady przy użyciu techniki CAWI, na grupie dorosłych Polaków (n=1076).
Symulacja oparta jest na założeniu systematycznej comiesięcznej wpłaty środków do PPK, IKE i IKZE. PPK: Wpłaty pracownika i pracodawcy (bez dopłat państwowych) naliczane od średniego wynagrodzenia w danym roku. IKE: Wartość wpłat w danym roku w wysokości 1/3 rocznego limitu (średnie wynagrodzenie brutto). IKZE: wartość wpłat w danym roku w wysokości 1/2 rocznego limitu (60% średniego wynagrodzenia brutto). Dane: Średnie wynagrodzenie w latach 2000-2021, dane GUS. PPK: Symulowana stopa zwrotu Nationale-Nederlanden DFE Nasze Jutro 2040 w okresie 30.06.2001-30.06.2021 na podstawie historycznych notowań benchmarku funduszu (indeksy: MSCI USA, WIG Poland, IROS, kurs USDPLN) oraz udziałów części akcyjnej i dłużnej zgodnie ze strategiczną ścieżką schodzenia funduszu. IKE/IKZE: W symulacji wykorzystano średnioroczną stopę zwrotu Nationale-Nederlanden DFE za okres 5 lat (w okresie 30.06.2016-30.06.2021). W PPK i IKE wypłacana kwota nie podlega opodatkowaniu. W IKZE wypłacana kwota jest opodatkowana 10% zryczatłowanym podatkiem dochodowym.Wyniki finansowe osiągane w przeszłości nie stanowią gwarancji osiągnięcia podobnych wyników w przyszłości. Inwestowanie w fundusze wiąże się z ryzykiem inwestycyjnym, co może oznaczać utratę przynajmniej części wpłaconego kapitału – w zależności od warunków rynkowych oraz wyników decyzji inwestycyjnych.