Chociaż Polscy turyści lubią sprawdzone i popularne kierunki podróży, to coraz więcej z nas poszukuje pomysłów na nieszablonowe wakacje. Plantacje trzciny cukrowej w Luizjanie, zatłoczone uliczki Meksyku, XV-wieczne pałace Anglii czy dzikie góry Szkocji – to miejsca akcji zwycięzców tegorocznych Oscarów. Szukając destynacji na nietypowe wakacje można zainspirować się takimi filmami jak: „Green Book”, „Roma”, „Faworyta”, czy „Maria, królowa Szkotów”.
Green Book – Luizjana
Nowy Orlean to przede wszystkim gratka dla fanów muzyki jazzowej. Miasto narodzin legendarnego Louisa Armstronga co wieczór zachęca do zabawy w klubach przy muzyce na żywo. Będąc w okolicy warto również zahaczyć o jedną z licznych plantacji trzciny cukrowej położonych wzdłuż Missisipi. Część z nich wciąż należy do tych samych rodzin co w filmowych latach 60.
Roma – Meksyk
Mexico City to raj dla miłośników prostego, ulicznego jedzenia. Jednak decydując się na zwiedzanie stolicy i poznanie lokalnego życia trzeba wziąć pod uwagę również kwestie bezpieczeństwa.
– Niestety miasto nie może pochwalić się dobrą reputacją. Należy uważać chociażby na kieszonkowców czy nieuczciwych taksówkarzy. Wyjeżdżając do takich miejsc, warto również zabezpieczyć się na wypadek niespodziewanych zdarzeń. W porównaniu do ceny biletów lotniczych jest to niewielki koszt. Przykładowo, polisa turystyczna na dwutygodniowy pobyt w Meksyku, obejmująca koszty leczenia i assistance, NNW oraz OC wyniesie około 170 zł za osobę. Warto również zwrócić uwagę na dobranie odpowiedniej sumy ubezpieczenia. Koszty leczenia w takich krajach jak USA, Kanada, kraje azjatyckie czy afrykańskie są wysokie i sięgają od kilkudziesięciu do kilkuset tysięcy złotych
- mówi Grzegorz Cugier, ekspert Nationale-Nederlanden.
Faworyta – Hatfield, Oxford i Londyn
Kolejne przystanki to Oxford Divinity School, gdzie nagrywano sceny z Pałacu Westminsterskiego, a także Hampton Court – pałac Henryka VIII na południowo-zachodnim krańcu Londynu, gdzie zobaczymy kwatery służby.
Maria, królowa Szkotów – Edynburg i dolina Glen Coe w Szkocji
Wiele scen z filmu rozgrywa się na górzystych obszarach Cairngorms – wokół Glen Feshie koło miejscowości Aviemore, a także w dolinie Glen Coe w Highlands. Siedziby Elżbiety I zobaczymy też w Hardwick Hall i Haddon Hall w Derbyshire oraz Divinity School of Oxford. Ostatnie sceny filmu były natomiast kręcone w skansenie Chiltern Open Air Museum w Buckinghamshire.