Eksperci Nationale-Nederlanden i Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości wyłonili najlepsze pomysły na innowacje społeczne opracowane przez uczniów szkół średnich. Wśród 10 finałowych projektów w międzynarodowym konkursie Social Innovation Relay znalazły się, m.in. inteligentne pojemniki na śmieci, urządzenia pomagające osobom niewidomym czy kursy językowe dla imigrantów. Zwyciężył zespół, który opracował projekt suchego lodu oczyszczającego mieszkanie z zanieczyszczeń. W czerwcu zwycięzcy będą reprezentowali Polskę podczas międzynarodowego finału konkursu.
Do trzeciej edycji konkursu zgłosiło się ponad 200 zespołów. Na początku uczniowie musieli zmierzyć się z quizem dotyczącym przedsiębiorczości społecznej, a następnie zaproponować usługę lub produkt odpowiadający na konkretne wyzwanie, z którym zmagają się niektóre grupy społeczne. Uczestnicy mogli czerpać inspiracje z materiałów online umieszczonych na stronie konkursu oraz z lekcji prowadzonych przez wolontariuszy Nationale-Nederlanden. Do etapu mentoringu przeszło 20 najlepszych zespołów, które pod okiem ekspertów biznesowych dopracowywało swoje koncepcje
- mówi Joanna Andrzejewska, koordynator projektu z Fundacji Młodzieżowej Przedsiębiorczości.
Uczniowie musieli wykazać się nie tylko kreatywnością, ale także przedsiębiorczością – zaproponowane rozwiązanie miało być trwałe i jednocześnie posiadać stabilne podstawy finansowe. Cieszymy się, że w ten sposób możemy wspierać rozwój kariery zawodowej najbardziej pomysłowych uczniów z całego kraju oraz kształtować w nich wrażliwość na potrzeby społeczne
– mówi Marta Pokutycka-Mądrala, rzecznik prasowy Nationale-Nederlanden.
Nationale-Nederlanden jest jedną z największych firm ubezpieczeniowych na polskim rynku. Oferuje różnorodne produkty zabezpieczające przyszłość finansową ponad pół miliona klientów. Od 2018 roku udostępnia również ubezpieczenia majątkowe. Działa w Polsce od 1994 roku. Od 1998 roku w ramach grupy funkcjonuje także Nationale-Nederlanden Powszechne Towarzystwo Emerytalne zarządzające największym pod względem aktywów Otwartym Funduszem Emerytalnym w Polsce. Nationale-Nederlanden PTE umożliwia skorzystanie z Dobrowolnych Funduszy Emerytalnych, dostępnych w formie Indywidualnych Kont Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE) oraz Indywidualnych Kont Emerytalnych (IKE).
Fundacja Młodzieżowej Przedsiębiorczości jest pozarządową organizacją pożytku publicznego, której celem jest przygotowanie dzieci i młodzieży do życia w warunkach gospodarki rynkowej oraz umożliwienie młodym ludziom zdobycia wiedzy i praktycznych umiejętności ułatwiających realizację planów zawodowych. Fundacja działa w ramach Junior Achievement Worldwide, najstarszej i najszybciej rozwijającej się na świecie organizacji zajmującej się edukacją ekonomiczną młodzieży, działającej obecnie w 118 krajach. W 2019 r. organizacja Junior Achievement obchodzi setną rocznicę działalności.Więcej informacji znajduje się na stronie www.junior.org.pl.